Poroj-Team
wWw.Poroj-Team.Tk

Regjistrohu Sepse Keni Qka Te Doni

Administator : LoTi The HaCkeR *

Register keni cka te doni Very Happy

Per Q'do Ankese Sugjerim apo Info Kontakto Adminin Kryesor

loti the hacker : k1ll3r_@live.com


Poroj-Team
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si t’i ridrejtoni vizitorët e sajtit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
CaCi
V.i.p
V.i.p
avatar

Postimet : 65
Pikët : 197
Thanks : 2
Join date : 15/07/2009

MesazhTitulli: Si t’i ridrejtoni vizitorët e sajtit   Wed Jul 15, 2009 7:13 am

Deri tani më ka ndodhur shumë herë që nga një web sajt statik, të kalojmë në një web sajt dinamik. Në këto raste, jo vetëm që kishim punë për të zhvilluar sajtin në ndonjë teknologji dinamike, por poashtu na duhej te merreshim shumë edhe me versionin e vjetër statik të sajteve.

Tani, më siguri jeni duke menduar se pse na duhej te merreshim edhe më faqet statike të sajtit.

Paramendoni një web sajt me 30 faqe te ndryshme, të gjitha në formatin html, që ka qenë online për një kohë të gjatë. Motorët e kërkimit më siguri do te kenë vendosur këto faqe në databazen e tyre, dhe tani ne papritmas ndryshojmë emrin apo prapashtesën e faqeve (evitimi i këtij ndryshimi është pothuajse i pamundur në rastin e kalimit nga një web sajt statik i punuar në html, në një web sajt dinamik të zhvilluar në PHP, ASP, Perl apo ndonjë gjuhë tjetër programuese).

Cfarë ndodhë në këtë rast?

Nëse hapim Google (marrim si shembull Google, pasi që është një prej motorëve më të popullarizuar), dhe shtypim një fjalë kyqe, e cila është prezente në njëren prej faqeve statike të sajtit në fjalë. Në këtë rast, Google si rezultat mund të na nxjerrë faqet e vjetra të sajtit (faqët statike), dhe nëse ne klikojmë në atë faqe, do të na hapët një faqe e sajtit më përmbajtje dhe dizajn të vjetë, plotësisht të ndryshëm nga sajti i aktualizuar; apo në rastin më të keq, faqja edhe mund të mos hapët fare, pasi ne mund të kemi fshirë faqet e vjetra të sajtit.

Paramendoni sa vizitor (klient potencial) mund të humbsini nga ky ndryshim?

Për këtë problem, vendosa edhe të shkruaj këtë mini tutorial, për ridrejtimin e vizitorëve në mënyrë që mos të humbisni asnjë vizitor nga ndryshimet e tilla.

Ridrejtimi i vizitorëve mund të bëhët duke shfrytëzuar njëren prej metodave, të cilat janë cekur mëposhtë.

Përdorimi i .htaccess

Ridrejtimi i ndonjë faqe tek ndonjë faqe tjetër:

RewriteEngine on
redirect 301 /produktet.html http://www.sajti.com/produket.php


Për të ridrejtuar të gjithë vizitorët e sajtit:

RewriteEngine on
redirect 301 / http://www.sajti.com/

ose:

RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://www.sajti.com/ [R=301]

Fajlli duhet të jetë në formatin Unix.

Përdorimi i frejmave

Nëse web serveri juaj, nuk përkrah .htaccess (p.sh. web serveri i bazuar në Windows), atëherë ju mund të përdoni frejmat për ridrejtim te vizitorëve nga një faqe në tjetrën.

Në këtë rast, në faqe, përkatësisht brenda tagut body, duhet shkruar këtë kod:


frameborder="NO" RESIZE scrolling="no">Përdorimi i Javascript-it


this.location="http://www.sajti.com/produket.php";


Produktet e kompanisë


Kjo funksion vetëm nëse Javascript është e aktivizuar. Kodi duhet të vendoset (preferohet) mënjëherë pas tagut body. Nëse në kompjuter, Javascript nuk është aktive, atëherë shfaqet linku i titulluar: Produktet e kompanisë.
Përdorimi i PHP-së

Nëse faqja ka prapshtesën PHP, atëherë mund të përdoret ridrejtimi i faqës duke shfrytëzuar kodin PHP.

header("Status: 301 Moved Permanently");
header("Location:http://www.sajti.com/produket.php");
?>

Në këtë rast, faqja që përmban kodin e lartëcekur, ridrejtohet tek faqja: produktet.php
Përdorimi i Meta Refresh

Pasi është meta tag, kodi duhet të vendoset në pjesën brenda tagut header:Shënim: Motorët e kërkimit, mund të dallojnë vetëm ridrejtimet 301 .htaccess apo 301 phpmetmira?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si t’i ridrejtoni vizitorët e sajtit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Poroj-Team :: Poroj-Team Toolbox :: E-Books & Tutoriale !-
Kërce tek: