Poroj-Team
wWw.Poroj-Team.Tk

Regjistrohu Sepse Keni Qka Te Doni

Administator : LoTi The HaCkeR *

Register keni cka te doni Very Happy

Per Q'do Ankese Sugjerim apo Info Kontakto Adminin Kryesor

loti the hacker : k1ll3r_@live.com


Poroj-Team
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 >>>>GNU Linux<<<<

Shko poshtë 
AutoriMesazh
CaCi
V.i.p
V.i.p
avatar

Postimet : 65
Pikët : 197
Thanks : 2
Join date : 15/07/2009

MesazhTitulli: >>>>GNU Linux<<<<   Wed Jul 15, 2009 7:08 am

Linux është vetëm Kerneli (thelbi) i nje Sistemi Operativ (SO) ) GNU / Linux,, d.m.th ajo pjesë që lidhë hardware dhe software. Kerneli Linux-it mundëson ekzekutimin e shumë programeve përnjëher ("Multitasking") si dhe lejon njëkohsisht që disa përdorues ("Multiuser") ta përdorin atë. Është zbuluar nga studenti (atëher) 21 vjeçar Linus Torvalds, nga Helsinki/Finlanda në vitin 1991. Linux punon në shumë arkitektura si Intel, PowerPC, Sparc dhe Alpha. GNU/Linux është i lëshuar nën licencën GPL. Linus Torvalds ka zgjedhur për Linux 2.0 - Linux Pinguin Tux si maskotë Oficiele.Këtë e ka realizuar Larry Ewing me programin GIMP dhe për të gjithë e lëshoi falas në përdorim, ashtu sikur është edhe Sistemi i Linux-it. Në vitin 1992 Linux u integrua në GNU. Kjo variantë e GNU u bë më e përdorshmja e cila ekzistonte ne atë kohë. Pasi që Linus Torvalds dhe përkrahësit e tij tërë sistemin Operativ e quajtën shkurtë Linux, u mundua Richard Stallman,themeluesi i Projektit GNU,të depërtoj dhe të ketë ndikim që emri GNU/Linux të përkrahej edhe nga të tjerët,pasi që sipas mendimit të tij një gjë të tillë edhe e meritonte projekti GNU. Kjo hasi edhe në reaksione të ndryshme.Deri sa Projekti GNU dhe projekti Debian e morën këtë emër,shumica e shpërndarjeve të këtij Sistemi Operativ e refuzuan ata.Arsyetimi kryesor ishte se Linux ishte ma thjeshtë dhe tingllonte më mirë. Shpërndarja e parë e Linuxit ishte MCC Interim Linux und Softlanding Linux System (SLS) .Shpërndarje më e vjetër e Linux-it cila ende ekziston është Slackware e Patrick Volkerding. Më e njohura është Debian.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
>>>>GNU Linux<<<<
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Poroj-Team :: Poroj-Team Toolbox :: E-Books & Tutoriale !-
Kërce tek: