Poroj-Team
wWw.Poroj-Team.Tk

Regjistrohu Sepse Keni Qka Te Doni

Administator : LoTi The HaCkeR *

Register keni cka te doni Very Happy

Per Q'do Ankese Sugjerim apo Info Kontakto Adminin Kryesor

loti the hacker : k1ll3r_@live.com


Poroj-Team
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Profecia Maya Fundi i Botes 21 Dhjetor 2012

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Black
Antar/e Fillestar
Antar/e Fillestar
avatar

Postimet : 5
Pikët : 14
Thanks : 0
Join date : 31/10/2009

MesazhTitulli: Profecia Maya Fundi i Botes 21 Dhjetor 2012   Sat Oct 31, 2009 5:19 am

PROFECIA MAYA
Flavio Ciucani (perktheu Bianca SK )


Populli Maya arriti disa perfundime shkencore te konsiderueshme...

Per te numeruar vitet , perdornin yjet dhe planetet : "Numerimi i Madh" i bazuar mbi levizjet e planetit Venus. Ata ndane kohen ne nje seri ciklash qe fillonin nga lindja e Venusit. Cdo cikel zgjaste 1 milion e 872 000 dite. Cikli qe tani po jetoj ka patur fillim me 13 gusht te vitit 3114 para Krishtit dhe do te mbaroje me 21 dhjetor te vitit 2012 pas Krishtit. Maya ishin krejtesisht te sigurte per ciklin aktual dhe ishin po aq te sigurte qe ky ishte cikli i fundit.Kur bota te kete perfunduar kete cikel, thonin, do te perfundoja mes permbytjeve te medha, termeteve dhe zjarre : nje skenar mjaft i ngjashem me profecite e Beselidhjes se Re.


.. . Nen syte tane çdo dite ka luftra (mendoni qe kemi arritur te bejme nje lufte per te bere paqe ), ... vullkanet duket sikur jane zgjuar nga vite te gjata letargu, termetet dhe ciklonet bejne te dridhen zemrat e njerzve. Shikojme vazhdimisht permbytje dhe tifone qe duken sikur po fshijne pisllekun, sikur te jete diçka per tu lare....Dhe Toka merr çdo dite rracionin e saj te majme te ndotjes, me mbetjet industriale dhe me mbeturinat.

Po shkaterrojme harmonine naturale. Qe klima ka ndryshuar eshte opinion i te gjitheve, edhe pse disa here bejme sikur nuk eshte e vertete.
Temperatura po rritet dhe nuk shqetesohemi dhe aq shume, e kjo rritje provokon shira anomal, me pasjoe tifone, tornado, termete...
Ne shume besime ka profeci qe koincidojne ne te thenit qe po jetojme nje periudhe te veshtire , dhe qe shpallin nje kalim nga njerezimi ne nje ere te re... Maya, kane parashikuar te gjithe kete, pasi e gjithe kjo eshte e shkruar.
Duke bere nje studim shkencor dhe fetar mbi funksionim e universit kane arritur te lexojne ligjet e kozmosit, te zbulojne efektet dhe shkaqet.
Cilat jane efektet qe ne i shkaktojme Tokes, galaktikes, kozmosit, me sjelljen tone dhe cilat jane efektet e levizjes se yjeve ne sjelljen tone.
Ajo qe mbetet e pakuptueshme eshte se si eshte e mundur qe nga nje kalendar mund te parashikohet gjithe kjo? Atehere le te shpjegojme se çfare do te thote kalendari per Mayat. Kalendari keshtu siq e njohim ne sot, keshtu siq na ka ardhur, me shume mundesi eshte maja e nje kulture te caktuar te shek. 1 p.K. , mes vitit 50 dhe vitit 100 p.K. dhe gati sigurisht sipas eksperteve,nuk kane qene Maya por Tolteket ta benin, nje popull qe vinte nga veriu edhe pse nuk dihet saktesisht nga vinin, mbase kane njohur qyteterime te tjera!
Ky kalendar eshte kaq i sakte, i bere nga prifterinje qe ishin dhe astronome,filozof dhe shkenctar, saqe eklipsi diellor i 11 gushtit te vitit 1999 u verifikua me 33 sekonda me vonese kundrejt parashikimit te Maya-ve, parashikim i bere rreth vitit 3.000 p.K.!

Kalendari Maya eshte i ndertuar nga 9 elemente kryesor : Dita qe quhet Kin, qe emeronte edhe Diellin dhe priftin diellor, pra diçka e afert, e ngrohte, qe jep jete. Cdo dite ka nje emer te veten, pra ka Kin te ndryshem. Pastaj jane Uinal, muajt : jane nga 20 dite plus nje muaj me 5 dite per te arritur ne 365. Nuk i shtonin nje dite nje muaji çdo kater vite siq bejme ne, nuk kishte vit bisestil, te gjitha vitet kishin nje muaj me 5 dite, pra arrinin gjithemone ne 365.
Pastaj ishte Tun qe eshte viti me 365 dite, Katun qe jane 20 vite,pra 20 Tun, Baktun, Karaktun ,qe shumezojne gjithemone per 20, Kinciltun deri sa arrijme tek Autun.

Sipas Maya-ve ekzistonin 5 kohe kozmike, qe i korrispondonin po aq qyteterime.
Kater kohet e para (Uje,Ajri,Zjarri dhe Toka) kane perfunduar te gjitha me disa tronditje ambjentale.
Disa studiues thone qe qyteterimi i pare- ai i shkaterruar nga Uje- ishte Atlantida.

" nje shi i furishem u nxit nga zemra e qiellit...
faqja e tokes u erresua, dhe nje shi i zi ra mbi te, dite e nate.

Fisi Maja: 21 Dhjetor (E Premte) 2012 Fundi i Botes!

Shkruan: AVNI JASHARI

A është e mundur ta dimë ardhmërin tonë? Disa thonë po, e disa të
tjerë thonë që adhmëria e q`do njeriu është e shkruar dhe se ka
njërëz që janë në gjendje ta lexojnë atë akoma pa ardhur… Por a mund
tu besojm Profetëve dhe parashikemeve të tyre?
Nga India në Amerikën e Jugut, nga Nostradamusi, e populli Maya, të
gjithë duket se e kan një datë precize., atë që shumica e
quajn "Fundi i Botës" e që do të ndodh në ditën e premte (Xhuma) 21
djetor 2012. A është e mundur që kalendar të ndryhsëm dhe popuj të
largët të precizohen para mira vjetësh mu në këtë datë? E ç`far do të
ndodhë saktësishtë? Disa mendojnë që është nje sekret i shkruar në
gurë, dhe I fshehur me shekuj.
T`i referohemi pra kalendarit të popullit Maya i cili përfundon më 12
dhjetor 2012. Kalendari Maya ka shum karakteristika , i ngjashum
sikur se i yni, i ka javët që përsëritën, muajt që përseritën një
ashtu edhe orët e ditës qe përsëriten. Përderisa kalendari ynë i ka
vitet që nuk përsëritën dhe vazhdon pa fund, kalendari i popullit
Maya përfundon më 21 dhjetor 2012. Një gje e quditshe sepse edhe
popuj të tjerë, besime dhe fe të ndryshme thon që ne këtë datë do të
jetë Fundi i Botës. Mirpo është një zotri që quhet Nostradamus që
thotë "Kujdes aty nuk do të jëtë fundi mirpo do të ketë një ndryshim
të madh, që Bota jonë nga ajo datë do ti ketë 400 vjet paqe dhe
harmoni që nuk i ka pasur kurr më parë".
Ajo që është më se e quditshme është që edhe popuj dhe Parashikues të
ndryshum pa pasur kurr kontakte me popullin Maya e kan hudhër këtë
datë si fundi apo fillim i një epoke të re për Botën tonë.
Populli Maya kishte një kalendar që zgjat 5125 vjet ka filluar 3114
para lindjës së Krishtit (Isait a.s.) dhe do të përfundoj në vitin
2012. Qe një kohë expert të ndryshëm do të eksplorojn se ç`far do të
thotë realisht kjo? Parashikimet Maya ishin shum të sakta duke
filluar me vitet tona që nga viti 1992 ka pasur një seri të
ndryshimeve në Botë nga 2001 kan ndodhur evente që kan ndyryshuar
edhe më shum botën tonë. Maya dhe studiuesit e kalandarit të tyre e
kishin parashikuar luftën në Irak dhe fundin e një diktatori, pastaj
sulmin në Kullat Binjake 5 dite para se të ndodhte dhe në ditën e
pest kidhte ndodhur sulmi në New York. Ishte parashikuar edhe
uragani Katerina dhe katastrofa në Oqeani. Parashikimet Maya deri më
sot kan treguar një precizitet të jashtzakonshë m p.sh. eklipsi i
Diellit i 19 gushtit të vitit 1999 ishte parashikuar 5000 vjet më par
me vetëm 33 sekonda gabim.
Ne kalendar dhe libra të ndryshme të popujve të lasht egzistojn disa
kode që për më tepër quhen kode sekrete, në këto kode ishte shkruar
edhe ndryshimi në të keq i popullit hebre dita, data dhe emir i
vrasësit të kryeministrit Izraelit Isaak Rabin.
Cikli i sistemit ton diellor si dhe mbar galaksia e bënë një rotacion
që zgjat 5125 saksisht aq sa zgjat kalandari Maya e që kjo të trëgon
se sistemi yna ka filluar ciklin para 3114 viteve dhe do te përfunoi
ne dhjetorin e viti 2012.
Katastrofat në universin ton janë të pa shmangshme dhe shum studiues
dhe te ditevet të sotme kan mendime te ndryshme lidhur me daten dhe
kalendarit e popullit Maya disa thon që do te godas një meteorit
token tonë i cilili me ndryshimin e ciklit do te gjindet në lini te
drejt me tokën tonë, disa të tjer thon se harta aktuale e botes do te
psoj ndryshime katastrofike duke perfshir tërë Europen me uje dhe
vetem zonat alpine te mbetura.

Lidhur me këtë Gazeta "Java" i ka anketura disa qytetar rasti në
Milano të Italis që këtyre ditëve të fundit po thuaj q`do televizion
dhe radio italiane e kishte në prgorame e dokumantare të ndryshme
këtë temë.

Lidhur me pyetjen tonë se q`far mendojne per Vitin 2012 dhe fundin e
botës:
Marku nga Milano Prgjigjet:" Populli Maya ose kan qen gjenial… Ose të
ardhur nga jashtë tokësorët (Aliena) ose ose Jezu Kirishta të tërë
universit, të ardhur nga një etni superiore nga kjo e jona për të na
treguar rrugën e vërtet. Apo kush e di se q`far tjetër, askush akoma
me kjartesi nuk di gjë, mbetet të presim edhe 4 vite dhe të shikojm
se q`far do të ndodh?
Antonella: Eventet veq se kan filluar kriza ekonomike, financiare e
ka kapluar tërë Botën, unë mendoj se do të ketë nje fillim të ri,
fundi i eres së naftes dhe fillimi i erës së bicikletave?
Carlo: Më pëlqen të besoj se do të këtë një fillim të ri paqesor dhe
ku të gjith do të jemi të barabart?
Sandra: Nuk besoj shum në parashikime por edhe nëse do të jetë fundi
i Botes do të gëzohem sepse do të jetë edhe fundi i hajnive dhe
kontrabandave politike ne tërë Botën…

Parashikimet dhe predigatorët Maya nuk precizojn fundin e Botës por
një fillim të ri të paqës, harmonis dhe lumturis, mirpo fillimi i ri
mund të jetë edhe në një botë të re ajo e amshimit, duke ju referuar
edhe librit tonë të shenjët Kur-anit që ditën e xhuma do të vije
kiameti… "Dita më e mir në të cilën lind dielli është dita e xhumasë,
atë ditë është kriuar Ademi (Adami), atë ditë është future në Xhenet,
atë ditë është nxjerrur prej Xheneti, atë ditë ka vdekur, dhe atë
ditë do bëhet Kiameti" thot Muhamedi a.s. në hadithin e tij.

Sidoqoft deri në vitin 2012 mungojn vetëm pak vite, për ta zbuluar
sekretin e këtyre parashikimeve antike mjafton të presim, dhe të
shpresojm se Nostradamusi dhe Predigatoret antik Maya kishin të drejt
në thënien : "Do të na pres një epok e paqës dhe lumturis".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Profecia Maya Fundi i Botes 21 Dhjetor 2012
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Poroj-Team :: Më Pranë Njëri-Tjetrit :: Lajmet e Portalit-
Kërce tek: