Poroj-Team
wWw.Poroj-Team.Tk

Regjistrohu Sepse Keni Qka Te Doni

Administator : LoTi The HaCkeR *

Register keni cka te doni Very Happy

Per Q'do Ankese Sugjerim apo Info Kontakto Adminin Kryesor

loti the hacker : k1ll3r_@live.com


Poroj-Team
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Virusi Conficker fillon sulmin në kompjuterë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
BLooDY SoLDieR*
Antar/e 10%
Antar/e 10%
avatar

Postimet : 52
Pikët : 156
Thanks : 0
Join date : 08/07/2009

MesazhTitulli: Virusi Conficker fillon sulmin në kompjuterë   Tue Sep 15, 2009 3:18 amVirusi Conficker fillon sulmin në kompjuterë

Programi dashakeq i njohur si Conficker për të cilin shumë kanë pasurfrikë se do të sulmojë më 1 prill ngadalë ka filluar të aktivizohet,kanë thënë ekspertët.

Conficker, i njohur si "Downadup apo Kido" ngadalë po i shndërronmijëra kompjuterë personalë në serverë për dërgimin e porosive spam tëe-mailave dhe për instalimin e programeve spyware.

Virusi ka filluar të shpërndahet më herët, duke infektuar milionakompjuterë dhe duke i shndërruar ata në “robër”, të cilët i përgjigjenurdhrave të dërguara nga serverët e largët të cilët po ashtu ekontrollojnë ushtrinë e kompjuterëve të njohur si "Botnet".

Conficker instalon virusin tjetër, i njohur si "Waledac", i cili dërgone-maila spam, pa dijeninë e pronarit, së bashku me programin e rrejshëmanti-spyware.

"Kjo me siguri është njëra prej rrjeteve më të sofistikuara botnet nëplanet. Njerëzit të cilët qëndrojnë prapa kësaj janë shumëprofesionalë. Absolutisht e dinë se çfarë bëjnë", kanë thënë ngakompania e njohur Trend Micro Inc.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Virusi Conficker fillon sulmin në kompjuterë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Poroj-Team :: Më Pranë Njëri-Tjetrit :: Lajmet e Portalit-
Kërce tek: