Poroj-Team
wWw.Poroj-Team.Tk

Regjistrohu Sepse Keni Qka Te Doni

Administator : LoTi The HaCkeR *

Register keni cka te doni Very Happy

Per Q'do Ankese Sugjerim apo Info Kontakto Adminin Kryesor

loti the hacker : k1ll3r_@live.com


Poroj-Team
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Çfarë është Peer to Peer (P2P)?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
CaCi
V.i.p
V.i.p
avatar

Postimet : 65
Pikët : 197
Thanks : 2
Join date : 15/07/2009

MesazhTitulli: Çfarë është Peer to Peer (P2P)?   Wed Jul 15, 2009 7:34 am

Peer to peer (P2P) është një lloj rrjeti Interneti i përkohshem që lejon përdoruesit me të njejtin program rrjeti për tu lidhur me njeri-tjetrin dhe lejon përdorimin e dokumentave direkt nga hard driveri i tyre duke mos përdorur serverin qendror. Pra, ai i kthen kompiutera në klientë/server.

Përdorimi i P2P ka përparësitë dhe risqet e veta. Gjatë përdorimit të P2P klientët bëhen me të pavarur nga serveri dhe përdorimi i software të tij është shumë e thjeshtë. Por, disavantazhet e tij janë lehtësia për marrje materialesh duke shkelur të drejtën e autorit, lehtësia e shpërndarjes së viruseve nëpermjet dokumentave.

përdorimi i ketij programi ka avantazh në korporata si një menyrë për shpërndarjen e dokumentave dhe reduktimin e kostove per mbajtjën e një serveri qendror.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Çfarë është Peer to Peer (P2P)?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Poroj-Team :: Poroj-Team Toolbox :: E-Books & Tutoriale !-
Kërce tek: